Web Site Hızlandırma

Hızlı web sitelerine sahip olmanız gerek müşterileriniz için gerek arama motorlarında daha üst sıralarda bulunmanızı sağlar.Web Sitesi Hızlandırma sayesinde web siteleri için en önemli noktalardan bir tanesi web tasarım yapılırken Hız , mobil uyum ve SEO uyumlu web tasarım tercih edilmelidir.Web Sitenizin hızlı olması müşterilerinizin web sitesine girdiği zaman güven duyması ve istedigini kolayca ulaşmasını sağlar.Google bu konuda web sitelerinizin Mobil ve Bilgisayar tasarımında web site hızını kontrol edebileceginiz ve eksikliklerini görebileceginiz bir web siteleri mevcut.

Google Page Speed Web Sitesine giderek web sitenizin hızını görebilirsiniz.

Görselleri Optimize Edin

Web sitelerin yavaş açılmasının en büyük sebeplerinden birisi yüksek boyutlu görsellerden kaynaklanmaktadır.Web sitenizin Görsel Optimizasyonu yaparak sayfa yüklenme hızını büyük bir ölçüde hızlandırabilirsiniz.Görsellerinizin görüntü kalitesinden çok fazla kayıp yaşamadan ve boyutunun küçülterek web sitenizin daha hızlı açılmasını dolaylı olarakta arama motorlarında üst sıralarda bulunmanızı saglar.Web sitenizde bulunacak görselleri boyutlarını küçültmek ve optimizasyonu için kullanabileceğiniz araçlar;

  • Görsellerinizi WEBP formatında kullanmaya özen gösterin.
  • Görsel boyutlatını küçültün; Resim küçültme ile resimlerinizi sıkıştırabilirsiniz.
  • Görsellerden gereksiz bölümleri kırparak resim boyutlarını küçültebilirsiniz

İçerik Dağıtım Ağı (CDN)

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) web sitelerinin performansını artırmak ve içerik dağıtımını optimize etmek için kullanılan bir sistemdir. CDN, web sitelerinin küresel olarak dağıtılan bir ağ üzerinde barındırır ve kullanıcılara daha hızlı erişim sağlar.

Önbellekleme Sistemi Kullanın

Önbellekleme Sistemi daha öncesinde ziyaret etmiş olduğunuz web sitelerin belli başlı dosyalarını kaydeder ve bir sonraki girişinizde dosyaları daha öncesinde yüklediği için sistemden yüklemek ile uğraşmaz ve web sitelerini hızlı bir şekilde açılmasını sağlar. WordPress tabanlı web sitelerinde,  WordPress Hız Eklentileri bulunmakta ve bu işlemi kolayca yapılmaktadır. Web Sitesi Hızlandırma için kullanılan en çok eklenti Lite Speed Cache Eklentisidir.

Hosting Seçimi

Web hosting, web sitesinin hızlandırma önemli bir etkiye sahiptir. İyi bir web hosting hizmeti, hızlı sunucu yanıt süreleri, yüksek performanslı sunucular, trafik yönetimi, konumun kullanıcıya yakınlığı, önbellekleme ve CDN desteği gibi faktörlerle web sitesinin hızını artırır. Ayrıca, sunucu uptime oranının yüksek olması da önemlidir. Hızlı ve güvenilir bir web hosting sağlayıcısı seçmek, kullanıcı deneyimini iyileştirir ve web sitesinin başarısını etkiler.

Kullanılmayan HTML, CSS ve JavaScript (JS) Kodlarından Kurtulun

gereksiz html css

HTML, CSS ve JavaScript dosyalarını küçültmek için gereksiz kodları kaldırmalı, dosyaları sıkıştırmalı ve önbelleğe almalısınız. Ayrıca, harici kaynakları birleştirerek istek sayısını azaltmalı ve gereksiz dosyaları kaldırmalısınız. Dosyalarınızı sadeleştirerek tekrarlamaları azaltabilir ve tarayıcıların daha hızlı bir şekilde indirmesini sağlayabilirsiniz. Bu adımları izleyerek HTML, CSS ve JavaScript dosyalarınızın boyutunu küçültebilir ve web sitenizin hızını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Gzip Sıkıstırma Etkinleştirme

Web sunucusu tarafından kullanılan bir sıkıştırma yöntemidir. Bu yöntem, web sitelerinde kullanılan metin tabanlı dosyaların (HTML, CSS, JavaScript vb.) boyutunu azaltmak için kullanılır. gzip sıkıştırma, dosyaları sıkıştırarak veri transferini hızlandırır ve bant genişliği kullanımını azaltır. Tarayıcılar, web hostinglerinden sıkıştırılmış bir dosya talep ettiğinde, sunucu bu dosyayı sıkıştırır ve tarayıcıya gönderir. Tarayıcı da aldığı sıkıştırılmış dosyayı açar ve orijinal haline geri dönüştürür. Bu sayede, sayfa yükleme süreleri kısalır ve kullanıcı deneyimi iyileşir.Web Site Hızlandırma konusunda sizlerinde eklemek istedikleriniz var ise yorum yazabilirsiniz.