click bait nedir
celikeratak
Haziran 19, 2022 Genel 0 Comment

Clickbait Nedir? Nasıl Yapılır? (Clickbait Örnekleri)

Clickbait kelime anlamı olarak “tık tuzağı” anlamına gelmektedir. Bu tık tuzağı sizi bir makale, fotoğraf veya video bağlantısına tıklamaya teşvik eden sansasyonel başlıklara verilen isimdir. Bu başlıklar, size nesnel gerçekleri sunmak yerine, genellikle duygularınıza ve merakınıza hitap eder.

Clickbait Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Clickbait’te genellikle insanların duygularını harekete geçiren, insanları haber vb bağlantılara tıklatmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Örneğin İstanbul’da kimsenin hissetmediği, düşük şiddetli bir deprem olduğunda “İstanbul’da Korkutan Deprem” vb başlıklar atılması gibi. İnternet kullanıcıları o anda bağlantıya tıklama ihtiyacı hissederek linklere tıklayacaktır. Böylelikle clickbait stratejisi de amacına ulaşmış olur.

Web siteleri mümkün olduğu kadar çok tıklanmak için Clickbait kullanır. Dolayısıyla bu bağlantılar sayesinde reklam gelirlerini artırırlar. Yani ne kadar çok sayıda kişi web sitelerini ziyaret ederse bu siteler bu kadar para kazanırlar. Dolayısıyla kazancın artırılması için genellikle clickbait stratejisi sık sık kullanılır.

Aslında habercilikte uzun yıllardır ilgi çekici başlıklar ve içerikler kullanılıyor. Dolayısıyla bu başlıklar günümüzün dijital dünyasında da yaygınlaştı. Eski bir geleneğe dayanmasına rağmen, Clickbait hala eskisi gibi aynı amaca hizmet ediyor. Bu amaç da tahmin edersiniz ki ne şekilde olursa olsun dikkatinizi çekmek!

Eskiden kağıttan gazeteler vardı. Gazetelerin çok satması için ilk sayfaya manşet, ilgi çekici başlıklar atılırdı. Bu sayede gazetelerin satışlarının artırılması hedeflenirdi. Günümüzde ise internet siteleri satışlarını artırmak için bu yönteme başvuruyor.

Hadi gelin Clickbait konusunu detaylı şekilde birlikte inceleyelim.

click bait nedir

Clickbait Zararlı mıdır?

Hepimiz okuyucuları web sitemize çeken içerikler geliştirmek istiyoruz. Bu amacımızı gerçekleştirmemize yardımcı olabilecek pek çok içerik pazarlama tekniği bulunuyor. Fakat tabii ki bu yöntemlerin hepsi SEO dostu değil.

Google, çeşitli güncellemeleri sayesinde artık web sitenizin içeriği hakkında her zamankinden daha fazla şey biliyor. Web sayfanızın başlığı, başlıkları ve URL’si içeriğiyle alakalı değilse, Google sizi cezalandırabilir. Dolayısıyla bu cezalar sıralamanızı ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir.

Clickbait kullanımı ayrıca şunları da etkileyebilir:

• Dijital PR: Web sitenizde trafik çekmek için aşırı iddialı başlıklar kullanıyorsanız, uzun vadede marka itibarınız zarar görebilir.
• Hemen Çıkma Oranı: Bir kullanıcı web sitenize tıkladığında ve içeriklerinizi yararlı veya alakalı bulmayabilir. Bu kullanıcının sitenizden hemen çıkması ve genel hemen çıkma oranınızı yükseltme olasılığı daha yüksektir. Bu da web sitenizin itibarı için Google nezdinde olumsuz bir durumdur.
• Backlinkler (Harici Linkler): Daha az itibarlı sitelerden bağlantı kazanmak, Sayfa İtibarı puanınızı ve sayfanızın Google’daki sıralamasını düşürebilir.

Clickbait’ i Nerelerde Görebiliriz?

Clickbait linklerini internette hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Özellikle sosyal medyada sıkça kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu da onlardan kaçınmamızın zor olduğu anlamına geliyor.

Ulusal haber ajanslarının siteleri ya da onlar gibi birçok saygın site Clickbait içeriği için reklam alanı sunar. Diğer yandan sosyal medya platformları ve bloglarda da Clickbait manşetleri yaygındır. Dolayısıyla kaliteli bir web sitesinde olsanız bile bir bağlantıya tıklamadan önce dikkatli olmalısınız.

Web Sitesi Sahipleri Neden Clickbait’e İhtiyaç Duyuyor?

Aslında cevap basit. Hem para kazanmak hem de marka bilinirliğini artırmak. Çoğu site, reklamverenleri faturalandırmak veya genel başarılarını ölçmek için sayfa görüntülemeleri veya organik ziyaretçiler gibi trafik yollarını kullanıyor. Dolayısıyla site sahipleri de kolay yoldan görüntülenmelerini artırabilmek amacıyla Clickbait’e başvuruyor.

İnternette bilgi yaymaya çalışan herkes, insanların içeriklerini keşfetmesine yardımcı olan Meta ve Google gibi büyük şirketlerin insafına kalmış durumda. Site sahipleri, değişen algoritmalar ve optimizasyonlarla sürekli olarak baskı altındalar. Dolayısıyla Clickbait’e başvurma nedeni değişse de sansasyonel ve dikkat çekici başlıkların varlığı asla tam olarak ortadan kalkmayacak.

click bait yararları

Clickbait Kullanmaktan Kaçınmak İçin Ne Yapabilirim?

Sayfa başlıklarına ve başlık yapınıza dikkat etmelisiniz. Google’ın algoritmaları sitenizde yazılan içeriği anlayabilir ve ayrıca başlık ile içeriğin eşleşip eşleşmediğini de kontrol eder.

Google, en son Sayfa Başlığı Güncellemesi ile artık sayfanızın başlığı içeriğiyle tam olarak eşleşmediğinde arama motorunun bir yedek başlık etiketi görüntülemesini sağlıyor. Bunu önlemek için sayfa başlığınızın ve başlıklarınızın içeriğinizin ne hakkında olduğunu doğru bir şekilde yansıttığından emin olmalısınız.

Clickbait kullanmaktan kaçınmak istiyorsanız SEO dostu başlıklar ve kaliteli içerikler oluşturmalısınız. Sayfanızın başlıklarını SEO uyumlu şekilde ve konu içeriğiyle alakalı şekilde yazmalısınız.